Aloe vera w codziennym życiu

Czym jest Aloe vera L. i jakie korzyści można odnieść, stosując go na co dzień? Na te pytania stara się dziś odpowiedzieć coraz więcej prowadzonych współcześnie badań naukowych. W starożytności doskonale znano prozdrowotne właściwości aloesu. I choć na jakiś czas roślina ta została zapomniana, dziś znów wracamy do niej i odkrywamy ją na nowo.

Liczne badania naukowe, skupiające się wokół aloesu, jego składu chemicznego oraz wpływu poszczególnych zawartych w aloesie związków na ludzki organizm potwierdzają to, co wiedzieli już starożytni. Aloes zwyczajny Aloe vera L. (Aloe barbadensis Mill.) to bogactwo wartościowych dla człowieka związków odżywczych, witamin i minerałów. Znajdziemy w nim także wiele innych, ważnych dla nas związków, w tym flawonoidy, monosacharydy i polisacharydy, a także 18 spośród 22 niezbędnych człowiekowi aminokwasów oraz kwas salicylowy.

Dlaczego aloes zwyczajny?

W różnych źródłach możemy znaleźć informacje na temat licznego występowania różnych gatunków aloesu. Według jednych jest ich ponad 300, zgodnie z danymi pochodzącymi z innych nawet 400. Okazuje się jednak, że jedynie około 20 z nich (przynajmniej o tylu aktualnie wiadomo) wykazuje właściwości lecznicze. Dwa natomiast znalazły zastosowanie do produkcji suplementów diety oraz kosmetyków. To wspomniany wyżej Aloe vera L., w stosunku do którego funkcjonuje również nazwa Aloe barbadensis Mill., czyli aloes zwyczajny lub inaczej aloes barbadoski oraz Aloe arborescens, czyli aloes drzewiasty. Powszechnie stosowana nazwa aloes barbadoski ma swoje uzasadnienie. Wzięła swój początek od wyspy, na której występują liczne plantacje tego gatunku.

Kilka istotnych informacji o roślinie

Aloes zwyczajny to stosunkowo mało wymagająca roślina, doskonale przystosowana do życia w trudnych, ubogich w wodę warunkach. W środowisku naturalnym bardzo dobrze czuje się w strefie tropikalnej i tam też występują jej najbardziej okazałe egzemplarze. Najcenniejsze pod względem składu okazują się te, które rosną w gorącym klimacie z niewielką ilością opadów deszczu.

Aloes zwyczajny, podobnie jak inne gatunki z tego rodzaju, należy do sukulentów, czyli roślin, które doskonale przystosowały się do życia w trudnych, cechujących się ograniczonym dostępem do wody warunkach. Zaadaptowały się do nich dzięki wykształceniu tkanki zdolnej do gromadzenia wody.

Aloes zwyczajny to dość niepozorna roślina, choć w niektórych rejonach może osiągać znaczące rozmiary. Jej mięsiste, szarozielone liście układają się w kształcie rozet i mogą osiągać około 60 cm długości. Ich cechą charakterystyczną są kolczaste brzegi oraz znajdujący się w środku żółtawy, mleczny sok. Więcej o tej roślinie można przeczytać na stronie, która oferuje produkty aloesowe Aloe Vera Forever Living Polska.

Aloes w codziennym życiu

Aloes zwyczajny może być stosowany jako suplement diety albo kosmetyk. Do picia dostępny jest w postaci żelu oraz miąższu. Do pielęgnacji skóry twarzy i ciała można stosować kremy, maski, żele do mycia twarzy oraz aloesowe mydła.

Moc ukryta w aloesie przekonuje dziś coraz więcej osób. Wprowadzamy go do naszej codzienności zarówno jako suplement, jak i w formie przeróżnych kosmetyków. Wybierając produkty aloesowe, warto jednak zwracać uwagę na ich jakość. Jej znakiem może być Pieczęć Aprobaty Międzynarodowej Rady Naukowej ds. Aloesu (International Aloe Science Council), w skrócie IASC.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge