Aranżowanie pokoju dziecka – co będzie nam potrzebne?

Planujesz w najbliższym czasie zająć się aranżowaniem dziecięcego pokoju, a nie do końca wiesz, jak się do tego zabrać? Poniżej przedstawiamy Ci kilka wskazówek, co zrobić, żeby przestrzeń do życia dla malucha stała się idealnym miejscem do zabawy, a przy tym była w pełni funkcjonalna i przyjemna dla oka wszystkich pozostałych domowników. Na co zwracać uwagę i co warto wprowadzić do dziecięcego pokoju?

Dziecięcy pokój – królestwo nie tylko maluchów

Gdy urządzamy pokój dla całkiem małego dziecka, oczywiście przede wszystkim bierzemy pod uwagę potrzeby nowego członka rodziny, jednak nie możemy też zapominać o funkcjonalności przestrzeni oraz naszej własnej wygodzie.

U dzieci do 2-3. roku życia to w dużej mierze my będziemy wykorzystywać pokój, urządźmy go zatem w pełni ergonomicznie.

Mniej znaczy więcej

Gdy urządzamy pierwszy pokój dla dziecka, często kusi nas, żeby wstawić do niego sporo rozmaitych dekoracji. Warto nieco ograniczyć zapędy w nadmiernym ozdabianiu pomieszczenia. Dlaczego?

Przede wszystkim wiele drobnych przedmiotów łatwo zbiera kurz, co sprawi, że nieustannie będziemy musieli je czyścić, aby zachować odpowiednie warunki w bezpośrednim otoczeniu dziecka.

Poza tym tego typu przedmioty tak naprawdę nie są do niczego potrzebne, a zajmują sporo miejsca. Niekiedy bywają też niebezpieczne dla maluchów. Szczególnie dotyczy to na przykład ramek ze zdjęciami za szkłem, metalowych, ostrych elementów oraz na przykład doniczek z kwiatami.

Dodatkowo wprowadzenie niewielkiej ilości elementów na starcie sprawia, że wraz ze wzrostem malucha będziecie mogli wspólnie dodawać przedmioty, które naprawdę mu się podobają.

Spokój i neutralność w cenie

Wielu rodziców pragnie wprowadzić do pokoju swojej pociechy konkretny motyw, który ich zdaniem będzie odpowiedni dla małego dziecka, choć tak naprawdę jeszcze nie wiedzą, czym ich pociecha będzie się interesować.

W przypadku całkiem małych dzieci nie ma to większego znaczenia. W przypadku starszych pociech, które zaczynają mieć własne upodobania pokój tematyczny potrafi być prawdziwą pułapką dla rodziców.

Dlaczego? Pomysłowość dzieci jest nieograniczona, podobnie jak zmienność nastrojów i… pasji. Dziś ukochana postać z kreskówki, jutro pozostanie tylko smutnym, zapomnianym cieniem.

Jeśli zatem nie chcecie zmieniać całego wyposażenia co kilka tygodni, zdecydowanie lepiej postawić na neutralne rozwiązania, o sporych walorach estetycznych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pojawiały się w nich detale z ulubionymi bohaterami – plakat z postaciami z Psiego Patrolu lub lampka w kształcie ulubionego bohatera z czytanej właśnie książeczki. Niech będą to jednak detale – oszczędzi Wam to nerwów oraz zupełnie niepotrzebnych wydatków.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykorzystać rozmaite motywy przewodnie. Mogą to być konkretne kolory, elementy ozdobne, które będą pojawiać się na różnych elementach w całym pomieszczeniu. Budujemy dzięki temu spójną aranżację, przyjemną dla oka dziecka i wszystkich dorosłych. Tak zaaranżowane wnętrze sprawia wrażenie bardziej uporządkowanego i przejrzystego.

Najmodniejsze dekoracje ścian

Pokoje dziecięce nie powinny być jednak smutne. Warto oprócz typowo neutralnych kolorów wprowadzić do nich nieco życia.

Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie jednego energetycznego koloru, który powtórzymy zarówno na ścianach, jak i w elementach wyposażenia.

Ciekawym pomysłem są fototapety – optycznie powiększają przestrzeń oraz stają się główną dekoracją. Tego typu rozwiązania warto zastosować na jednej ze ścian, pozostałe pozostawiając gładkie. Estetyczne i piękne tapety oraz inne dekoracje do tak wymagających przestrzeni, oferuje niejeden sklep z fotelikami samochodowymi i pozostałym asortymentem dziecięcym.

A co zawiesić na ścianach? Mogą to być oczywiście plakaty, zdjęcia oraz obrazki własnoręcznie wykonane przez małego właściciela pokoju. Zadbajmy jednak o to, żeby wszystkie ramki były zrobione z trwałych, bezpiecznych tworzyw sztucznych oraz zamiast tafli szkła miały plastik, który nie pokaleczy małych palców w razie przypadkowego zniszczenia ramki.

Na ścianie warto zawiesić zegar w ciekawym, zabawnym kształcie. Powinniśmy też pomyśleć o odpowiednim rozmieszczeniu punktów świetlnych, aby zapewnić maksymalną funkcjonalność oraz praktyczność wnętrza.

Pokój dla dziecka – królestwo wielkiej wyobraźni

Podstawowa zasada aranżowania pokoju dla dziecka głosi, że przede wszystkim musi być to przestrzeń, w której maluch czuje się dobrze i chce w niej spędzaj jak najwięcej czasu.

Obserwujmy zatem naszą pociechę, słuchajmy tego, co do nas mówi lub czym się interesuje. To klucz do sukcesu, w osiągnięciu którego wyżej opisane wskazówki oczywiście bardzo pomogą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge