Dobra zmywarka do mojej kuchni

Wyposażenie nowoczesnej kuchni wymaga zastosowania charakteryzujących się dobrą jakością sprzętów. Oprócz kuchenki, piekarnika i lodówki powinna się w niej znaleźć dobra zmywarka. Urządzenie, które jeszcze nie tak dawno spotkać można było w nielicznych domach, dziś jest już standardem wyposażenia niemal każdej kuchni. Bardzo ułatwia zmywanie i pozwala na oszczędności wody. Jednak, czy wiemy, na co zwracać uwagę przy jej wyborze?

Dobra zmywarka to przede wszystkim taka, która dostosowana jest do potrzeb użytkowników. Dla jednego będzie to urządzenie o dużej pojemności, które sprosta wymaganiom licznej rodziny, dla innego takie, dzięki któremu możliwe będą znaczne oszczędności wody. Poznajmy cechy zmywarek i zastanówmy się, na których najbardziej nam zależy.

Do zabudowy czy wolnostojąca?

To chyba najczęstsze pytanie, jakie zadają sobie osoby zainteresowane zakupem zmywarki. Choć zdecydowana większość, decyduje się jednak na zmywarkę w zabudowie, warto pamiętać, że w przypadku awarii możliwość jej naprawy będzie zdecydowanie trudniejsza niż zmywarki wolnostojącej. Konieczne będzie bowiem zdjęcie kuchennego blatu, co rodzi nieco kłopotów. Jej atutem jest jednak to, że zdecydowanie lepiej komponuje się z całą kuchnią. Ukryta za blatem szafki wygląda identycznie jak reszta mebli. Zdradzać może ją jedynie panel sterujący, choć też jedynie w tym przypadku, jeśli wybierzemy urządzenie z odkrytym panelem.

Szerokość i pojemność

Dobra zmywarka powinna się zmieścić w pozostawionym dla niej w szeregu mebli kuchennych miejscu. Na rynku  urządzenia do zabudowy dostępne są w trzech wariantach szerokości: 45, 45 – 60 i 60 cm. Wybór warto uzależnić od wielkości pomieszczenia, dostępności miejsca oraz tego, jak liczna jest rodzina i ile kompletów naczyń mytych będzie każdego dnia.

Komplet naczyń to stosowana przez większość producentów zmywarek wielkość do zadeklarowania pojemności urządzenia. Aby lepiej wyobrazić sobie, ile naczyń zmieści się do urządzenia podczas jednego mycia, należy zrozumieć, co dokładnie oznacza ta wielkość. Za komplet naczyń uznaje się zestaw dla jednej osoby. W jego skład wchodzą trzy talerze (płytki, głęboki i deserowy), szklanka, filiżanka, kieliszek do wina oraz sztućce (nóż, łyżka, widelec, łyżeczka).

Dobra zmywarka o szerokości 45 cm mieści podczas jednego załadunku od 8 do 10 kompletów naczyń, a urządzenie o szerokości 60 cm od 12 do 15 kompletów. Warto pamiętać też, że nawet przy wyborze urządzenia o większej pojemności, możemy liczyć na oszczędne zużycie wody przez zmywarkę. Większość nowoczesnych urządzeń ma bowiem czujnik wielkości załadunku, co sprawia, że dobra zmywarka potrafi dostosować ilość zużywanej wody i energii do aktualnej wielkości załadunku.

Dobra zmywarka a klasa efektywności suszenia

Decydując o wyborze zmywarki, należy zwrócić uwagę na klasę efektywności suszenia. Do wyboru będziemy mieć urządzenia o klasach efektywności od A do G. Najwyższy stopień mają te, które zostały oznaczone przez producentów literą A.

Dodatkowe możliwości

Warto pamiętać, że oprócz podstawowych możliwości i parametrów, niektóre zmywarki mogą mieć inne, dodatkowe funkcje. Wśród nich można wymienić między innymi funkcję wyparzania, elektrozawór, funkcję opóźnionego startu oraz wspomniany już wcześniej czujnik wielkości załadunku.

Rodzaj urządzenia powinien zostać dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Trudno  stwierdzić, że dobra zmywarka to ten konkretny model. Przed podjęciem decyzji o jej zakupie należy dokładnie określić swoje potrzeby i do nich dostosować wybór.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge