Dzieci w ogrodzie – jak stworzyć idealne warunki do dobrej zabawy?

Ogród to miejsce dla wszystkich domowników – dużych i małych. Dzieci w ogrodzie oczywiście również pragną mieć przestrzeń tylko dla siebie. O to właśnie powinni zadbać przezorni dorośli. Planowanie ogrodu, który będzie w pełni funkcjonalnych i bezpieczny dla dzieci potrafi być wyzwaniem. Jest jednak możliwe – trzeba tylko dobrze się do tego przygotować oraz kierować się kilkoma praktycznymi zasadami. Niektóre z nich przedstawimy poniżej. Jeśli więc chcecie zbudować przyjazny dzieciom ogród, koniecznie przeczytajcie dzisiejszy tekst.

Dzieci w ogrodzie, czyli miejsce dla małych i dużych

W ogrodzie z chęcią spędzamy czas, gdy na zewnątrz robi się ciepło i przyjemnie. Dla wielu osób ogród staje się wręcz jedyną alternatywą dla czterech ścian w trakcie trwania pandemii koronawirusa. Jest to przestrzeń rekreacyjna, z której chętnie korzystamy dla odpoczynku i zebrania sił oraz zabawy z najmłodszymi.

Biorąc pod uwagę obecność dzieci w ogrodzie, należy odpowiednio przystosować całą przydomową przestrzeń, aby dawała szansę na ciekawe spędzanie czasu.

Co jest potrzebne w ogrodzie, w którym bawią się dzieci?

Cechy ogrodu dla dzieci – na co zwracać uwagę?

Dzieci w ogrodzie przede wszystkim powinny być bezpieczne. Gwarantuje to oczywiście zastosowanie odpowiedniego wyposażenia. Produkty dla najmłodszych powinny wyróżniać się stosownymi certyfikatami, potwierdzającymi, że mogą z nich bez przeszkód korzystać mali domownicy. Należy zwracać uwagę na surowce, z których zabawki i meble zostały wykonane oraz na jakość całego produktu.

Drugim elementem wpływającym na komfort i bezpieczeństwo maluchów jest odpowiednie zlokalizowanie strefy zabaw w ogrodzie. Oczywiście musi być ona zawsze w zasięgu wzroku rodziców – czy to przez kuchenne okno, czy z przestrzeni wypoczynkowej w samym ogrodzie, gdy dorośli relaksują się na wygodnych meblach ogrodowych.

Warto zadbać o to, żeby plac zabaw znalazł się w miejscu oddalonym od najcenniejszych okazów roślinnych, które mogłyby łatwo ulec zniszczeniu podczas szalonej zabawy. Powinniśmy też zwrócić uwagę na to, aby w części przeznaczonej dla najmłodszych nie było krzewów z ostrymi kolcami oraz trującymi jagodami.

Dzieci w ogrodzie potrzebują miejsca inspirującego, przyciągającego. Należy zatem zadbać o to, żeby było dostosowane do ich potrzeb, upodobań indywidualnych oraz wieku i ilości użytkowników. Każdy mały odkrywca jest przecież nieco inny. Jedni wolą zjeżdżalnie, inni huśtawki. Zatroszczmy się o to, że młodemu pokoleniu nie nudziło się na przydomowym placu zabaw.

Jakie elementy się przydają?

Wyposażenie do ogrodu dla dzieci – na co postawić?

W ogrodzie najchętniej stawiamy wygodne, praktyczne huśtawki, zjeżdżalnie i piaskownice. Rodzice chętnie decydują się na zestawy modułowe. Dlaczego? Ponieważ przy ich pomocy można łatwo oraz ciekawie zaaranżować kącik dla malucha, a także rozbudowywać zestaw zabawek wraz ze wzrostem naszej pociechy.

Modułowe place zabaw wykonuje się z najwyższej jakości materiałów. Najczęściej są to tworzywa sztuczne (rekomendowane dla najmłodszych) oraz drewno (do elementów dla starszych dzieci). Wykonuje się je z dbałością o szczegóły i bezpieczeństwo dzieci.

Czym różnią się między sobą poszczególne typy produktów? Domki i huśtawki z tworzyw sztucznych są zdecydowanie bardziej mobilne i lekkie. Łatwo przestawić je w inną część ogrodu, a nawet złożyć i schować na okres zimowy. Zrobiono je z trwałego polipropylenu, który wytrzymuje zróżnicowane warunki atmosferyczne (mróz, wysokie temperatury, zalanie wodą). Tworzywo jest także proste w utrzymaniu w czystości – wystarczy nieco wody z detergentem, żeby znów wyglądało jak nowe.

Zabawki drewniane są zdecydowanie cięższe i statyczne. Dodatkowo, aby utrzymały dobrą kondycję, wymagają regularnych prac konserwatorskich – czyszczenia i impregnacji. Jeśli jednak odpowiednio o nie zadbamy będą cieszyć małych zabawowiczów przez długie lata.

Czy tylko place zabaw przydają się dla dzieci w ogrodzie? Oczywiście nie. Równie przydatne są oczywiście mini zestawy mebli, czyli małe stoliczki i krzesełka, przy których dziecko może chwilę odpocząć, zjeść posiłek lub wykonać piękne prace plastyczne dla rodziców. Nie zapominajmy jednak o tym, że najmłodsi powinni mieć także swoje miejsce przy rodzicach w głównej strefie wypoczynkowej – na wygodnych kanapach i fotelach.

Przydają się także meble do magazynowania, jak schowki i skrzynie. To w nich ukrywa się wszystkie skarby oraz drobne zabawki, aby zabezpieczyć je przed zmianami pogody oraz by wprowadzić nieco ładu w ogrodowej przestrzeni.

Ogród – idealne miejsce do zabawy

Ogród potrafi świetnie sprawdzić się jako bezpieczne i przyjazne dzieciom miejsce. Trzeba tylko nieco go do tego przygotować i zadbać o właściwe wyposażenie, gwarantujące wiele godzin udanej zabawy. Dzieci w ogrodzie będą szczęśliwe, a ich rodzice spokojni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge