Gdy maluszek uczy się jedzenia – niezbędne akcesoria

Dziecko, które uczy się samodzielnego jedzenia, robi wokół siebie sporo bałaganu. Z czasem idzie mu coraz lepiej, zaczyna już poprawnie używać pierwszych sztućców, a i zabawy jest przy tym całkiem sporo. Dla rodziców może to być jednak kłopot, bo nieustannie muszą prać zabrudzone ubranka. Jakie akcesoria są niezbędne, gdy maluszek stawia pierwsze kroki w nauce samodzielnego jedzenia?

Odpowiednio dobrane sztućce

Dla rodziców używanie sztućców to sztuka już dawno opanowana do perfekcji. Dziecko natomiast zaczyna poznawać dopiero świat. Stawia pierwsze kroki w rzeczywistości, która jest pełna kształtów, zapachów, smaków, przedmiotów. Wszystkiego tego, czego maluch chce doznać, ale i potrzebuje do tego coraz bardziej rozwiniętych umiejętności manualnych. Podobnie jest z jedzeniem.

Najpierw karmią rodzice, a za chwilę przychodzi czas na pierwsze sztućce. Nie mogą one być jednak takie, jak dla dorosłych. Są zbyt ciężkie, za ostre, niewygodne dla małych i zdecydowanie nieprawionych rączek. Na samym początku nauki samodzielnego jedzenia, przydaje się głównie łyżeczka. Dziecko je bowiem przede wszystkim rozdrobnione pokarmy, a jego dieta jest urozmaicana stopniowo.

Gdy maluszek nauczy się już poprawnie operować łyżeczką, częściej trafia do ust niż naokoło nich, można mu sprezentować widelczyk. Takie sztućce powinny być lekkie, niewielkich rozmiarów i odpowiednio wyprofilowane. Dzięki temu nie stwarzają zagrożenia dla malucha podczas jedzenia. Należy dobierać je zgodnie z potrzebami i wiekiem dziecka, podobnie jak wózki dziecięce. Obydwie propozycje posiada sklep Wozki-foteliki.pl.

Warto także zadbać o to, by to akcesorium było kolorowe i estetyczne. Dzięki temu niejadki chętniej przekonają się do próbowania nowych pokarmów, a sama nauka jedzenia będzie przyjemnością.

Śliniaki – ochrona ubranek

Nie da się uniknąć ubrudzenia odzieży dziecka, które na samym początku sprawia wrażenie, jakby jadło całym sobą. W ruch idą rączki, cała buzia. Maluszek wyciera się o brzuszek, coś mu spada, wylewa się, skapuje. Ubranko robi się bardzo szybko mokre i brudne, a to nie sprzyja nauce samodzielnego jedzenia. Wilgotna odzież nie jest zbyt przyjemna dla dziecka, dlatego trzeba ją przebrać.

Przed kolejnymi przebierankami chronią śliniaki. Ich zadaniem jest ochrona odzieży dziecka. Śliniaczków można mieć kilka na zmianę. Dzięki temu podczas jednego posiłku, gdy takie akcesorium zostanie zachlapane, wystarczy je zdjąć po skończonym jedzeniu. Bluzeczka czy sweterek pozostają suche, a ewentualne plamy na śliniaku nie stanowią większego problemu.

Na rynku znaleźć można śliniaki wykonane z różnych materiałów, poza tym o odmiennych konstrukcjach. Dobrze sprawdzają się te bawełniane, ale od spodu podszyte ceratką. Dzięki temu są miękkie, przyjazne w dotyku dla dziecka, ale nie przesiąkają jedzeniem. Jeśli dodatkowo posiadają specjalną kieszonkę, pożywienie w trakcie jedzenia wpada właśnie do niej, a nie na stół, podłogę czy ubranie maluszka.

Na samym początku nauki jedzenia można wykorzystać śliniaki, które przyjmują formę fartuszków zakładanych na cały przód i chroniących również rączki dziecka. Nie są jednak zbyt wygodne w użytkowaniu, poza tym dziecko może uznać za zabawę brudzenie się jedzeniem, a przecież nie o to chodzi. Niech zatem będą one pomocą przez krótki czas, by chwilę później zamienić je na klasyczne śliniaczki.

Nie należy zapominać o sposobie zapinania śliniaków. Dzieci lepiej znoszą te na guziczki. Są one trudniejsze do zdjęcia, ale rodzice zakładają je szybciej i pewniej. Śliniaki wiązane bardziej drażnią maluchy i najczęściej nie trzymają się zbyt długo na swoim miejscu.

Efektywna nauka zawsze wymaga odpowiednich produktów, niezależnie od wieku! To samo tyczy się dzieci. Jeśli chcemy zapewnić im dogodne warunki do nabywania umiejętności samodzielnego jedzenia, przemyślmy, jakie sztućce i śliniaki dobrać. To bardzo praktyczne akcesoria, przy tym estetyczne i będące w stanie posłużyć stosunkowo długi czas.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge