Jak wózek dla dziecka – najważniejsze elementy

Jaki wózek dla dziecka wybrać, aby spacery były przyjemnością dla malucha i rodzica? Przed takim dylematem stają wszyscy świeżo upieczeni rodzice. Na rynku znajdujemy wózki różnego rodzaju, które różnią się nie tylko estetyką, ale przede wszystkim funkcjonalnościami. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, by wybór był satysfakcjonujący.

Jaki wózek dla dziecka – konstrukcja dopasowana do wieku

Maluszek kilkumiesięczny ma inne potrzeby niż niemowlak, który dopiero wrócił z rodzicami ze szpitala do domu. Między innymi od wieku zależy, jakiego rodzaju konstrukcja wózka zostanie wybrana. Najmłodsi potrzebują klasycznego wózka. Produktu posiadającego głęboką gondolę, w którym dziecko może wygodnie spać podczas spacerów.

Starsze pociechy, które już zaczynają siadać i chcą poznawać świat, nie zaznają wygody w głębokim wózku klasycznym. W tym przypadku nie obejdzie się bez spacerówki. Można ją zakupić oddzielnie bądź zdecydować się na wózek, który łączy w sobie funkcje tego klasycznego, a także wspomnianej spacerówki. Będzie to droższa opcja, jednak posłuży przez znacznie dłużysz czas. Niemowlaki szybko wyrastają z głębokiego wózka, dlatego i tak rodziców czeka kolejny wydatek.

W zależności od terenu do spacerów

Inaczej prowadzi się wózek po terenach miejskich, chodnikach, alejkach czy parkach, a odmiennie, kiedy rodzice na spacer wybierają się po drogach gruntowych. W pierwszym przypadku z powodzeniem można postawić na lekki wózek, o niewielkich kołach. Poradzi sobie na prostych trasach. Z kolei drogi gruntowe, tereny przydomowe i leśne, wymagają już zastosowania większych kół. Najlepiej sprawdzają wózki z kołami pompowanymi. Z tyłu mogą być większe niż te z przodu, ponieważ taki wózek lepiej się prowadzi.

Dodatkowe akcesoria

Każdy wózek może oferować dodatkowe akcesoria. Warto przemyśleć, czy niektóre z nich nie będą na tyle przydatne, że uprzyjemnią i ułatwią spacery z dzieckiem. Klasyczne wózki głębokie posiadają kosze na zakupy, co jest ich atutem. Można równie dobrze wybrać te z dodatkowymi uchwytami, na przykład na dołączenie torby dla mamy, w której znajdą się wszystkie niezbędne akcesoria służące do pielęgnacji maluszka.

Gondola może być wyposażona w pokrowiec ochronny, który przyda się podczas deszczowej pogody. Spacerówka zaś to już szereg udogodnień, chociażby uchwytów na butelkę z napojem czy parasolkę. Przydatne są wszelkiego rodzaju małe schowki, w których można umieścić drobną przekąskę, ale i zabawkę dla dziecka.

Rodzice muszą pamiętać o tym, że im więcej takich dodatków, tym droższy staje się wózek. Nie bez znaczenia pozostaje także jego waga. Dlatego nie należy decydować się na najdroższą opcję, idąc tokiem myślenia, że im więcej tym lepiej. Chodzi o to, by dobrać konstrukcję i elementy dodatkowe zgodnie z potrzebami dziecka i własnymi.

Wygodnie nie tylko na spacerach

Jaki wózek dla dziecka, z którym rodzice często podróżują? Poza wspomnianymi cechami wózków, uwagę zwraca się na ich sposób składania oraz rozmiary. W końcu wózek powinien móc swobodnie zmieścić się w bagażniku auta, a jego składanie i rozkładanie nie może przysparzać problemów.

Na koniec zostawmy estetykę. Tutaj nie ma najmniejszego problemu z wyborem, ponieważ dostępność kolorów, wzorów, a także stylistyki, w jakiej wykonywane są wózki, pozwala zadowolić najbardziej wymagających rodziców. Dla dziecka zaś liczy się wygoda, ciepło, poczucie bezpieczeństwa i czas spędzony z mamą oraz tatą. My już wiemy, jaki wózek dla dziecka będzie odpowiedni, a Wy?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge