Karmienie noworodka piersią – za i przeciw

Wciąż toczą się spory na temat tego, czy karmienie noworodka piersią ma pozytywny wpływ na jego rozwój, czy też nie odgrywa większej roli. Relatywnie dużo zwolenników karmienia naturalnego pozwala przypuszczać, że faktycznie jest coś na rzeczy, tym bardziej, że wiele pozytywnych opinii należy do lekarzy pediatrów oraz neonatologów, a także pielęgniarek położnych. Nie bez znaczenia jest też zdanie samych mam, które nie rzadko karmią dzieci metodą naturalną, aż do ukończenia przez nie 1 roku życia, a niekiedy nawet dłużej.

Trudno mi porównywać moje zdanie z opiniami takich ekspertów, jak lekarze czy położne, czy też polemizować z ekspertami w zakresie prawidłowego żywienia noworodków i niemowląt. Jednak, jako że uważam, że każda mama jest najlepszym ekspertem jeśli chodzi o jej własne dziecko i posiłkując się zdaniem lekarzy potrafi zapewnić swojemu maleństwu wszystko to, co najlepsze, chciałabym wam przedstawić mój punkt widzenia na karmienie noworodka piersią. A z racji tego, że sama mogę pochwalić się posiadaniem dwójki potomstwa, doświadczenie mam wcale nie małe.

Karmienie noworodka piersią – najważniejsze zalety

Karmienie noworodka piersią niesie ze sobą korzyści za równo dla matki, jak i dla dziecka. Po pierwsze, zaspokajana jest potrzeba bliskości, której potrzebuje i matka i jej dziecko. Nowo narodzone maleństwo, przytulając się do mamy, może usłyszeć bicie jej serca, dzięki czemu szybciej się uspokaja. Dla ochrony dziecka przed różnego rodzaju infekcjami i alergiami bardzo duże znaczenie mają przeciwciała zawarte w mleku matki. Maluszek sam z siebie nie ma wystarczająco wysokiej odporności, by poradzić sobie z drobnoustrojami, które czyhają na jego, nie w pełni jeszcze wykształcony, układ immunologiczny. Karmienie noworodka piersią ma jeszcze jedną ważną zaletę. Pokarm dostępny jest zawsze i od ręki. Nie trzeba go przygotowywać, podgrzewać itd. Zawsze ma odpowiednia temperaturę i skład, który zmienia się wraz z wiekiem dziecka, a także zależnie od pory dnia i nocy. Słowem pokarm matki sam dostosowuje się do potrzeb dziecka. A co najważniejsze jest czysty od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Cenny i wartościowy pokarm matki ma bardzo duży wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Specjaliści wskazują, że dzieci, które karmione były naturalnie, znacznie rzadziej zapadają na cukrzycę, astmę i nadwagę.

Karmienie noworodka piersią ma też ogrom zalet dla mam. Kobiety, które karmią naturalnie znacznie szybciej wracają do swojej sylwetki sprzed okresu ciąży. Jak dowiedziono badaniami, kobiety, które karmiły naturalnie znacznie rzadziej zapadają w późniejszym okresie na nowotwory jajników i piersi.

Coś dla mam, które nie karmią

Ogrom zalet, jakie niesie ze sobą karmienie noworodka piersią jest nie do przecenienia. Co jednak z mamami, które chciały karmić naturalnie, ale z różnych względów nie mogą. Przyczyn może być wiele i nie zawsze jest to brak chęci. Niektóre mamy muszą zrezygnować z karmienia naturalnego ze względów zdrowotnych, inne w ogóle nie zaczęły karmić, ponieważ nie miały dość pokarmu. Tym mamom należy uświadomić, że choć karmienie naturalne jest bardzo ważne dla rozwoju dziecka, to jednak nie najważniejsze. Kluczowa jest przecież miłość, bliskość i poczucie bezpieczeństwa, które kobieta zapewnia dziecku niezależnie od tego, czy karmi je naturalnie, czy sztucznie. Zatem, nawet jeśli z różnych przyczyn karmienie noworodka piersią w twoim przypadku nie wchodzi w grę, nie należy popadać w przerażenie. Pozostaje jeszcze twoja miłość i bliskość, którą możesz mu wszystko wynagrodzić.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge