Komplet garnków na lata

Dobry komplet garnków daje przyjemność gotowania i, o ile osoba przygotowująca posiłki może pochwalić się zdolnościami kulinarnymi, satysfakcję w postaci smacznego dania. Zestaw garnków do gotowania, właściwie dobrany do potrzeb kucharza, to gwarancja jego satysfakcji i dobrego samopoczucia w kuchni.

Na polskim rynku dostępnych jest bardzo wiele różnego rodzaju garnków i patelni. Wśród nich znajdziesz zarówno modele metalowe, jak i emaliowane, żeliwne, szklane, ceramiczne, teflonowe, gliniane i inne. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Warto  je dobrze poznać i zastanowić się, który zestaw najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Komplet garnków metalowych

Jeszcze stosunkowo niedawno były to jedne z najpowszechniej dostępnych na rynku garnków. W zależności od marki różniły się ceną i jakością wykonania. Oczywiście dostępne są również współcześnie. Charakteryzuje je dno złożone z kilku do nawet kilkunastu warstw metalu, które umożliwia równomierne rozchodzenie się ciepła. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonano pokrywki oraz uchwyty. Dobrze jest to uzależnić od tego, czy będziesz używać garnków w piekarniku. Jeśli tak, wybierz garnki wykonane z jednolitego materiału, bez plastikowych i gumowych elementów. Jeśli nie, możesz zdecydować się na wybór naczyń z rączkami zrobionymi z tworzywa, które jest doskonałym izolatorem i nie przewodzi ciepła.

Garnki emaliowane

Popularne swojego czasu garnki emaliowane charakteryzują się bogatym wzornictwem. Są piękne, trwałe i praktyczne. Mają jednak jedną, istotną wadę. Jeśli emalia zostanie odbita, wtedy szybko zaczną rdzewieć i przestaną być użyteczne. Używając garnków emaliowanych lepiej stosować drewnianych akcesoriów niż zwykłych łyżek. Dzięki temu unikniemy zarysowań, a garnki będą służyły przez długi czas.

Komplet garnków żeliwnych

Wiele osób, które używają garnków żeliwnych, chwali je za funkcjonalność. Rzeczywiście są wygodne w użytkowaniu, trwałe i mogą służyć przez wiele lat. Cechuje je też dobre rozprowadzanie ciepła. Oprócz zalet garnki żeliwne posiadają także wadę, jaką niewątpliwie jest ich waga.

Teflonowe naczynia do gotowania

Komplet garnków metalowych, których wnętrze pokryte jest teflonem, pożądany jest przez wielu amatorów gotowania. W takich garnkach gotowane potrawy nie przywierają, co znacznie poprawia komfort przygotowywania posiłków. Ich zaletą jest też to, że mogą być używane zarówno na kuchence, jak i w piekarniku, wadą, że nawet przy delikatnym uszkodzeniu teflonu, praktycznie przestają być użyteczne.

Garnki ceramiczne

Wnętrze tych garnków tworzy powłoka ceramiczna, natomiast na zewnątrz najczęściej wykonane są z aluminium, rzadziej z innego metalu. Ich użytkownicy donoszą, że nie powodują przywierania gotowanych potraw. Zaletą garnków ceramicznych jest to, że mogą być użytkowane na kuchenkach i w piekarniku.

Komplet garnków szklanych

Są zdecydowanie najrzadziej spotykanymi spośród wszystkich powyższych. Cechuje je to, że mają właściwości antyalergiczne i antybakteryjne. Można używać ich na płytach elektrycznych i kuchenkach gazowych, w kuchenkach mikrofalowych oraz w piekarnikach gazowych i elektrycznych. Nie nadają się do stosowania na płycie indukcyjnej.

Ten artykuł nie ma na celu wskazanie, który komplet garnków masz kupić, a raczej uświadomienie zalet i wad każdego z nich. Decyzję, po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw musisz podjąć samodzielnie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge