Nowe technologie – jak wpływają na nasze pociechy?

Nowe technologie zawojowały współczesność. Nie da się bez nich żyć – tylko pozornie. Większość starszych ludzi twierdzi, iż bez nich dawała sobie świetnie radę. Przyszedł czas na najmłodsze pokolenie i pytanie rodziców – czy dziecku dawać telefon, tablet, a może pozwolić na korzystanie z komputera. Brak jednoznacznej odpowiedzi budzi wątpliwości.

Nowe technologie – tak czy nie?

Naukowcy nie są w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na pytania zadawane przez rodziców. Czy dziecko może korzystać z nowych technologii? Czy dzięki nim się czegoś nauczy, czy wręcz przeciwnie – telefon otumani go, pochłonie cenny czas, a przede wszystkim uzależni? Każda teoria ma swoich zwolenników, niemniej jednak najnowsze badania sugerują, iż innowacyjne urządzenia oraz łączność bezprzewodowa mogą prowadzić do dziecięcych zaburzeń – ADHD, autyzmu.

Sukces cywilizacji

Osoby urodzone na przełomie XX i XXI wieku doświadczyły największych zmian zachodzących na świecie. Wszystko to za sprawą innowacji, rozwoju i możliwości, jakie technologia mogła zaoferować. Korzystanie z telefonu stacjonarnego, skutecznie zostało zastąpione urządzeniem mobilnym, który nie ogranicza możliwości dzwoniącego. Przykładów innych sprzętów można by wymieniać w nieskończoność, niemniej jednak najważniejszą cechą wszystkich urządzeń jest fakt, iż ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie.

Czy nowe technologie są zagrożeniem dla dziecka?

W tym momencie pojawia się zapytanie – skoro codzienne obowiązki, dzięki technologicznym nowinkom, są łatwiejsze, to czy dziecko może z nich również korzystać? Czy nowoczesny sprzęt jest zagrożeniem dla maluszka? Jak na razie telefony komórkowe, laptopy i inne nowe technologie są zbyt młode, aby ustalić jednoznaczną opinię. Nie można jednak pominąć faktu, iż każde urządzenie elektroniczne (szczególnie te wykorzystujące łączność bezprzewodową) oddziałuje na ludzi poprzez promieniowanie. O jego skutkach dowiemy się dopiero za jakiś czas. Co ważne, nie możemy przewidzieć z jakim skutkiem.

Organizacja międzynarodowa – WHO, poinformowała, iż urządzenia mobilne raczej nie prowadzą do nowotworów głowy. Istnieje jednak pewne „ale” – informacja ta dotyczyła jedynie osób dorosłych, nie wiemy jeszcze, jak innowacyjne urządzenia wpływają na dzieci.

Umiar i rozsądek przede wszystkim

Współczesność została zalana przez nowe technologie – nie da się tego ominąć, chyba że zamieszkacie z rodziną na odludziu, w dziczy. To zupełnie normalne, kiedy maluszek zaczyna pytać, z czego jego mama korzysta i dlaczego to tak działa.

Kiedy w takim razie dziecko powinno zacząć korzystać z telefonu? Jako kilkulatek powinien zaznajamiać się z urządzeniem mobilnym. Może go zabierać na kilkudniowe wycieczki szkolne, podczas których posłuży mu jako środek do komunikowania się z rodzicami, którzy niecierpliwie wyczekują pierwszych historii z wycieczki swojej pociechy. Warto jednak uświadamiać dziecko, iż telefon służy przede wszystkim do dzwonienia – ma swoje oczywiste przeznaczenie.

Nowe technologie budzą wiele kontrowersji. Dziecko jest na nie najbardziej podatne – nieodkryta, ciekawa rzecz. Dlatego też warto dawkować tego typu „przyjemność” rozsądnie i z umiarem, nie zapominając o prawdziwych kontaktach międzyludzkich i różnorodności spędzania wolnego czasu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge