Oświetlenie LED – krótka charakterystyka

W dobie, kiedy coraz więcej mówi się o ekologii i koniecznych do podejmowania przyjaznych dla środowiska działaniach, warto szukać ekologicznych rozwiązań także przy planowaniu oświetlenia swojego domu. Oświetlenie LED jest tutaj świetnym rozwiązaniem, które po pierwsze pozwoli zaoszczędzić pieniądze inwestorowi, po drugie przyłoży koleją cegiełkę do poprawy stanu środowiska naturalnego.

Zmiana oświetlenia tradycyjnego na oświetlenie LED jest obecnie chyba najlepszą opcją, która po pierwsze wskazuje na naszą ekologiczną postawę i dbałość o stan środowiska naturalnego, po drugie powala na uzyskanie znacznych oszczędności poprzez obniżenie kosztów ponoszonych za zużycie energii elektrycznej.

Oświetlenie LED a zużycie energii elektrycznej

Na przewagę diod LED nad tradycyjnymi żarówkami wskazuje bardzo wiele czynników. Wśród najważniejszych argumentów, które chyba najlepiej przemawiają do każdego z nas, są znaczne oszczędności. Jak wskazują specjaliści, oświetlenie LED zużywa o około 80% mniej energii niż tradycyjna żarówka, której zwykliśmy dawniej używać. Atutem diod LED jest też ich długa żywotność. Szacuje się, że jest ona około 10 razy większa niż w przypadku oświetlenia tradycyjnego i wynosić może mniej więcej 15 000 godzin. Kolejny aspekt to właśnie nasze ekologiczne podejście.  Oświetlenie LED, w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek, nie zawiera rtęci, dlatego nie wywiera negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Oczywiście posiłkując się tą wiedzą nie wolno zapominać o poddawaniu zużytych LED-ów recyklingowi.

Szeroka gama produktów

Rosnąca popularność oświetlenia LED spowodowała, że producenci oświetlenia oferują swoim klientom coraz szerszą gamę produktów właśnie z diodami LED. Ich ogromna różnorodność, zarówno pod względem kształtu, koloru, jak i rozmiaru sprawia, że każdy może znaleźć produkt idealnie wpisujący się w jego potrzeby. Zaletą diod LED jest także to, że z łatwością można je dopasować do większości posiadanych przez klientów w domach opraw świetlnych. Dzięki temu nawet gruntowna wymiana oświetlenia w całym mieszkaniu powinna pójść sprawnie i szybko.

Przytulna atmosfera, czyli czego nie potrafi tradycyjne oświetlenie

Część oświetlenia LED posiada bardzo ciekawą i przydatną opcję przyciemniania. Dzięki niej, w pomieszczeniu, które zazwyczaj jest jasne możesz stworzyć intymną, przytulną atmosferę. Możliwość przyciemniania oświetlenia sprawia, że nie ma konieczności instalowania dwóch typów oświetlenia, z których jedno będzie dawało mocne i jasne światło, a drugie bardziej stonowane. Oświetlenie LED połączy w sobie obie te funkcje. Dzięki oświetleniu LED, zależnie od nastroju, pory dnia i okoliczności będziesz mogła cieszyć się jasny światłem idealnym do pracy oraz przyciemnionym, tworzącym w mieszkaniu przyjemny nastrój i sprzyjającym odpoczynkowi w miłym towarzystwie. Oświetlenie takie możesz umieszczać, w zależności od potrzeb w różnych pomieszczeniach. Z doświadczenia wiem, że bardzo przydaje się na przykład w pokoju dziecięcym.

Diody LED znajdują dziś szerokie zastosowanie w różnych pomieszczeniach i urządzeniach. Spotkasz je w mieszkaniach, gabinetach stomatologicznych i latarkach. Oświetlenie LED może być też zintegrowane z systemami, umożliwiającymi sterowanie nim poprzez smartfon, co dodatkowo podnosi jego atrakcyjność, zwłaszcza wśród osób nastawionych na nowe technologie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge