Skąd wziąć pieniądze na wakacyjny wyjazd?

Podróże kształcą, bawią, a co najważniejsze pozwalają odpocząć od codziennych obowiązków. Często jednak pojawia się pytanie – skąd wziąć na nie pieniądze? Wyjazd trzyosobowej rodziny na choćby tydzień to już wydatek rzędu przynajmniej tysiąca złotych, a często także i większej sumy. Skąd znaleźć na to środki w domowym budżecie? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów.

Efektowne oszczędzanie pozwala na korzystanie z wielu przyjemności. Dzięki dobremu planowaniu budżetu domowego, wyeliminowaniu zbędnych wydatków oraz jasnemu określeniu swoich potrzeb i sprecyzowaniu planów, będziesz w stanie zaoszczędzić na wakacyjny wyjazd.

Weź pod lupę domowe wydatki

Przede wszystkim warto przyjrzeć się domowym wydatkom. Ile w tym miesiącu kupiliście rzeczy, które tak naprawdę nie są Wam potrzebne? Wiele osób ma problem z nadmiernym wydawaniem pieniędzy. Żyjąc ponad stan, nie tylko będziesz zadawać sobie pytanie, skąd wziąć pieniądze na wakacje, ale także skąd wziąć pieniądze na życie pod koniec miesiąca. Warto zrewidować własne wydatki i ograniczyć te zbędne.

Skąd wziąć pieniądze?

Odpowiedzią na to pytanie jest oszczędzanie. Uwaga: wcale nie muszą to być duże sumy. Na początek spróbuj odkładać po 100 – 150 zł miesięcznie. Po niespełna roku oszczędzania na koncie powinno uzbierać się od 1000 do 1500 zł. Taka suma spokojnie wystarczy na wyjazd pod namiot. W kwocie 2000 zł będziecie mogli sobie już pozwolić na rodzinny pobyt w hotelu z basenem, w dodatku z wyżywieniem w cenie. Skąd taki wniosek? Sprawdziłam to osobiście.

Mierz siły na… możliwości

Zanim zaczniesz oszczędzać, ustal jaką kwotę miesięcznie będziesz w stanie odkładać. Nie warto odłożyć zbyt dużo, a potem zastanawiać się skąd wziąć gotówkę na jedzenie. Następnie ustal cel podróży i sprawdź, czy zmieścisz się w budżecie, jakim dysponować będziesz na koniec roku. Nie wyznaczaj celów, które nie są w zasięgu Twoich możliwości. To może powodować niepotrzebne frustracje. Jeśli jednak bardzo marzysz o wyjeździe na Fidżi, Bora Bora, czy też inną, egzotyczną wyspę, zaplanuj dłuższe oszczędzanie. Niech to będzie nie rok, ale kilka lat. Najważniejsze jest to, że wyprawa marzeń może być w zasięgu Twoich możliwości.

Planuj z wyprzedzeniem

Planując wyjazd, lepiej szukać korzystnych ofert z dużym wyprzedzeniem. Korzyść wtedy będzie podwójna: dużo niższe ceny i większy wybór bazy noclegowej. Warto też zastanowić się, czy korzystanie z ofert biur podróży jest dobrym pomysłem. Zazwyczaj to one oferują najwyższe ceny. Znacznie taniej spędzisz wakacje samodzielnie planując transport, nocleg oraz wyżywienie (nawet, jeśli zamierzasz żywić się w restauracjach). Dzięki temu zyskasz dodatkową gotówkę i nie będziesz musiał zastanawiać się, skąd wziąć pieniądze na drobne wydatki.

Dodatkowe środki

Jeśli odkładasz na wyjazd wakacyjny, dobrą praktyką jest też odkładanie wszelkich bonusów, premii i profitów, które stanowią dodatkowy zastrzyk gotówki. Jeśli nie wykorzystasz ich na wyjazd wakacyjny, to z pewnością przydadzą się na nieprzewidziane wydatki. A tych, jak wiadomo, nie brakuje w żadnym gospodarstwie domowym.

Znalezienie środków na wakacje wymaga zaangażowania i przemyślanych działań. Warto nauczyć się oszczędzać i planować wydatki. To klucz do sukcesu, który sprawi, że samodzielnie pokryjesz koszt swojego wakacyjnego wyjazdu i nie będziesz już pytać, skąd wziąć na niego pieniądze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge