Ile snu potrzebuje dziecko, by zdrowo się rozwijać

Każde dziecko ma nieco inną potrzebę snu i rytm dnia. Istnieją jednak pewne normy, które określają ile snu potrzebuje dziecko z określonej grupy wiekowej.

Niektóre mamy określają swoje dzieci mianem śpioszka, inne swoje pociechy nazywają skowronkami. Indywidualne potrzeby każdego z nich determinują długość snu, to, jak szybko dziecko się wysypia oraz o której godzinie wstaje rano. Jednym z nich wystarczy zaledwie kilka godzin, by zregenerować organizm, inne muszą przespać minimum pół doby, by czuć się dobrze i w pełni sił.

To, ile snu potrzebuje dziecko, zależy w dużej mierze od grupy wiekowej, w jakiej się znajduje.

Ile śpi noworodek

Indywidualny rytm dobowy  szczególnie silnie zaznacza się u noworodków. Dzieje się tak dlatego, że najmniejsze dzieci nie odróżniają jeszcze dnia od nocy. Zwykle po pewnym czasie dobowy rytm dnia dzieci regulują sobie samodzielnie. Jeśli jednak mają z tym problem, można wspierać je dbając o ustalony, regularny rozkład dnia oraz to, by do dziecka nie docierał nadmiar bodźców. Powtarzalność wykonywanych w ciągu dnia czynności (spacer, kąpiel, karmienie itd.) pomagają dzieciom wyciszyć się i zasnąć.  Noworodki potrafią przesypiać w ciągu doby łącznie nawet 16 – 20 godzin. Przed ukończeniem 4 tygodnia życia mogą budzić się średnio co 2 – 4 godziny.

Ile snu potrzebuje dziecko w wieku 1 – 4 miesięcy

Również w tym wieku niemowlę przesypia jeszcze większą część dnia. To właśnie w tym czasie najczęściej zaczyna ustalać się dobowy rytm dnia dziecka. Maluszki w wieku od 1 do 4 miesiąca życia zazwyczaj przesypiają od 14 do 16 godzin na dobę. Zdarzają się jednak odstępstwa od tej reguły i niektóre z niemowląt mogą spać nieco dłużej (nawet do 18 godzin), inne krócej (10 – 12 godzin).

Sen dziecka w wieku 4 – 6 miesięcy

Ile snu potrzebuje dziecko w wieku ok. 4 – 6 miesięcy? Mniej więcej ok. 14- 15 godzin. Ilość snu nie różni się znacząco w stosunku do potrzeb z 4 miesiąca. Niemowlę zaczyna jednak coraz lepiej dostrzegać pory aktywności rodziców i dostosowuje swój rytm biologiczny do nich. Zamiast wielu krótkich drzemek stopniowo zaczyna się pojawiać jeden dłuższy sen, a także dłuższe fazy czuwania.

Ile snu potrzebuje dziecko będąc w wieku 6 – 12 miesięcy

W tym wieku większość niemowląt ma już ustalone dwie krótkie drzemki w ciągu dnia oraz długi sen nocny. Zazwyczaj przesypia w nocy od 11 – 12 godzin. Dzienne drzemki nie powinny przekraczać czasu 1 – 1,5 godziny, gdyż mogą zaburzać sen nocny.

Sen dzieci w wieku 1 – 3 lat

W wieku ok. 1 – 2 roku życia fazy aktywność dziecka zaczyna się wydłużać, a długość snu skracać do ok. 12 godzin w ciągu doby. Dziecko zazwyczaj potrzebuje wtedy już tylko jednej, popołudniowej drzemki w ciągu dnia. W okolicach 3 roku życia zaczyna powoli całkowici rezygnować z drzemek dziennych.

Ile śpią dzieci w wieku 3 – 12 lat

Dzieci w wieku pomiędzy 3 a 6 rokiem życia przesypiają zwykle ok. 11 – 13 godzin w ciągu doby. W wieku 5 i 6 lat zazwyczaj nie potrzebują już pomocy rodziców przy zasypianiu i chętnie śpią same w łóżeczkach. W następnym latach sen może się jeszcze skracać, aż ostatecznie w wieku 10 lat może wynosić mniej więcej 10, a w wieku 12 lat 8 – 10 godzin na dobę.

Zdrowy sen dziecka to podstawa jego prawidłowego rozwoju. Jeśli będziesz wiedzieć, ile snu potrzebuje dziecko w określonym wieku, łatwiej będzie ci zaspokoić jego potrzeby.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge