Technika karmienia naturalnego – kilka użytecznych porad

Choć wielu osobom wydaje się, że karmienie naturalne to czynność, która przychodzi mamom i ich dzieciom niezwykle łatwo i automatycznie, rzeczywistość nie zawsze jest tak kolorowa. Niekiedy mamy mają problem z przystawieniem dziecka do piersi i znalezieniem wygodnej pozycji do karmienia, w której i one i ich maluszki będą mogły nacieszyć się wspólną chwilą.

Zdarza się, że karmienie wygląda jak swoista walka pomiędzy matką a dzieckiem. Mama podtrzymuje ciężkiego już dzidziusia na ręce, narzekając przy tym na ból pleców, a dziecko próbując znaleźć komfortową dla siebie pozycję, szarpie się ciągnąc przy tym pierś mamy i popłakując. Jak temu zaradzić? Wyjściem z sytuacji jest odpowiednia technika karmienia naturalnego.

Technika karmienia naturalnego – kilka słów na początek

Pamiętanie o odpowiedniej technice karmienia piersią jest szczególnie ważne tuż po narodzeniu się dziecka, czyli wtedy, gdy mama nie doszła jeszcze do siebie po trudach porodu, a dziecko samo nie potrafi poprawnie złapać piersi. Niezależnie od tego, czy mama w czasie karmienia dziecka będzie przybierać pozycję siedzącą, czy leżącą, zawsze powinna pamiętać o fundamentalnych zasadach:

  • dziecko powinno być zwrócone w stronę matki brzuszkiem,
  • to dziecko powinno być przystawiane do piersi, a nie na odwrót,
  • główka dziecka powinna znajdować się na wysokości piersi matki,
  • głowa i kręgosłup dziecka muszą tworzyć linię prostą,
  • podczas karmienia nie należy uciskać piersi, gdyż może to utrudniać przepływ pokarmu przez przewody mleczne.

Jeśli zasady te wejdą  mamie w nawyk już na początku przygody z karmieniem naturalnym, z pewnością będzie stosować je automatycznie przez cały ten okres, a także po narodzinach kolejnego dziecka. W przypadku gdy znalezienie wygodnej pozycji do karmienia wydaje się trudne, można skorzystać z udogodnienia, jakim jest poduszka do karmienia. Szczególnie polecana jest Kura Babci Dany, która charakteryzuje się tym, że wykonana jest z antyalergicznych materiałów i posiada odpowiednią sprężystość. Ponadto cechuje ją także wysoka estetyka oraz wykonanie z niezwykle miękkiej i przewiewnej tkaniny, która umożliwia dostęp powietrza do ciała maluszka w trakcie karmienia, dzięki czemu ogranicza nadmierne pocenie się dziecka.

Przygotowanie stanowiska do karmienia naturalnego

Ponieważ właściwa technika karmienia naturalnego wymaga znalezienia komfortowej zarówno dla mamy, jak i dla dziecka pozycji, warto przygotować wcześniej odpowiednie do tego celu miejsce. Może to być wygodny fotel lub kanapa z oparciem. Za swoimi plecami mama może ułożyć poduszkę, która ograniczy nieco ból pleców, jaki niektóre mamy odczuwają w trakcie karmienia, a pod ciałkiem maluszka poduszkę do karmienia. Zanim przystąpisz do karmienia, upewnij się, że dziecku też jest wygodnie, uważnie je obserwując. Jeśli dziecko zanosi się płaczem, przed rozpoczęcie karmienia należy je uspokoić. Dobrze jest zadbać także o to, by miejsce, w którym dziecko jest karmione, było ciche, spokojne i bez nadmiaru bodźców, które mogłyby rozpraszać maleństwo. W pobliżu miejsca karmienia warto przygotować zegarek, telefon, ciekawą książkę do czytania oraz szklankę wody.

Technika karmienia naturalnego jest szczególnie ważna z uwagi na zapewnienie komfortu mamie i jej dziecku. Warto przyswoić sobie ją już od pierwszych chwil życia dziecka.
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge