Wyciskarki do soków. Porównanie urządzeń pionowych i poziomych

Wyciskarki do soków cieszą się w naszym społeczeństwie coraz większą popularnością. Konsumenci świadomi tego, że dostępne w sklepach soki rzadko dostarczają do naszych organizmów wartościowych składników odżywczych, zawierają natomiast wiele niepotrzebnych, szkodliwych dodatków, rezygnują ich kupowania na rzecz tych, które można samodzielnie przygotować w domu. Tu konieczne jest jednak odpowiednie urządzenie. Jakie?

Od dłuższego czasu toczy się spór pomiędzy zwolennikami wyciskarek do soków oraz sokowirówek. Warto pamiętać, że oba rodzaje urządzeń mają swoje zalety. Dokonać właściwego wyboru pomiędzy nimi można będzie dopiero wtedy, gdy jasno określimy priorytety, którymi chcemy się kierować. Jeśli jednym z nich jest możliwość samodzielnej produkcji bogatych w składniki odżywcze soków, zdecydowanie lepszym produktem będzie wyciskarka.

Wyciskarka wyciskarce nierówna

Jeśli wiemy już, że zdecydujemy się na wyciskarkę, należy jeszcze wybrać rodzaj urządzenia. Do wyboru będziemy mieć wyciskarki pionowe oraz wyciskarki poziome. Choć oba rodzaje urządzeń pracują w oparciu o taką samą technologię, występują między nimi zasadnicze różnice. Warto dobrze je poznać przed podjęciem ostatecznej decyzji. Oczekiwania względem urządzenia zostaną bowiem spełnione tylko wtedy, jeśli znajdą swoje odzwierciedlenie w cechach wyciskarki.

Wielkość wyciskarki

Wyciskarki do owoców nie należą do małych urządzeń. Ustawione na kuchennym blacie będą zajmować znaczną jego część. Warto zatem dobrze rozważyć, które urządzenie będzie najlepsze. Wyciskarki poziome zajmują zdecydowanie więcej miejsca, bo wymusza to sposób ich budowy (poziome ułożenie ślimaka). Wyciskarki pionowe natomiast, które ślimak ustawiony mają pionowo, zajmują znacznie mniej miejsca. Lepiej zatem sprawdzą się w kuchniach o niewielkich rozmiarach.

Generowany hałas

Wyciskarki do soków działają znacznie ciszej od pracujących na wysokich obrotach sokowirówek. Jednak, jeśli bierzemy pod uwagę taką cechę, jak hałas generowany podczas pracy urządzenia, również między wyciskarkami mogą występować znaczące różnice.  Użytkownicy wyciskarek donoszą, że nieco ciszej pracują urządzenia poziome, a to za sprawą obudowy, która tłumi hałas pracującego silnika. Wśród wyciskarek pionowych znaleźć można jednak prawdziwe perełki, które również wyróżniają się wyjątkowo ciszą pracą. Jako przykład można tu podać wyciskarkę Kuvings D9900, w której prędkość obrotowa prasy ślimakowej jest na poziomie 50 obrotów na minutę. Wiele wyciskarek pracuje tak cicho, że spokojnie można używać ich nawet w pomieszczeniu, w którym kładziemy dziecko na drzemkę.

Jeśli konsumentowi zależy na urządzeniu charakteryzującym się cichą pracą, powinien zwrócić uwagę między innymi na:

  • Rodzaj zastosowanej w urządzeniu obudowy,
  • Ilość obrotów na minutę.

Jakość otrzymanego soku

Biorąc pod lupę jakość soku z wyciskarek poziomych i pionowych, śmiało można powiedzieć, że jest ona porównywalna. Dzięki temu, że oba urządzenia działają na wolnych obrotach oraz w takiej samej technologii, umożliwiają wyciskanie zdrowych, pełnowartościowych soków. W ich składzie znajdziemy między innymi witaminy, sole mineralne oraz ważne dla naszego zdrowia żywe enzymy roślinne.

Szybkość pracy urządzenia

Choć urządzenia pracują w oparciu o tą samą technologię, to jedne z nich działają szybciej, inne wolniej. Skąd takie różnice? Tu znaczenie ma układ zastosowanego w wyciskarce ślimaka. Na tempo wyciskania w istotny sposób wpływa grawitacja. W wyciskarkach pionowych grawitacja sprawia, że wyciskanie przebiega znacznie szybciej i łatwiej. Owoce i warzywa nie wymagają popychanie, lecz zgodnie z prawami fizyki same zmierzają w stronę sitka.

Wyciskarka pozioma to nieco inna bajka. Tu wyciskane produkty przesuwane są w bok. Stąd często trzeba im pomoc i przepchnąć dalej w kierunku sitka. Wyciskarki poziome działają wolniej niż pionowe.

Podsumowanie

Na pytanie – która wyciskarka jest lepsza, pozioma czy pionowa – nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Zarówno pionowe urządzenia, jak i poziome mają  cechy, które dla jednych osób będą do przyjęcia, a dla innych nie. Za każdym razem warto dobrze się zastanowić, czego konkretnie potrzebujemy i wybrać to urządzenie, które najlepiej będzie odpowiadać naszym potrzebom.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge