Żywienie niemowląt – o czym powinni wiedzieć rodzice

Żywienie niemowląt i rozszerzanie ich diety często spędza sen z powiek rodziców. Porady babć i cioć na temat tego, co powinno jeść małe dziecko, a czego nie, często mają się nijak do schematu żywienie niemowląt. Dodatkowo problem może stanowić żywienie niemowląt, które mają predyspozycje do alergii.

Według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), w przypadku niemowląt karmionych piersią, rozszerzanie diety niemowlaka można rozpocząć, gdy dziecko skończy 6 miesiąc życia. Wprowadzanie pokarmów stałych można również rozpocząć nieco wcześniej, jednak według ekspertów przez pierwsze pół roku życia dziecka, pokarm maki dostarcza maluszkowi wszystkich niezbędnych do jego rozwoju składników.

Wprowadzanie pokarmów stałych do diety maluszka powinno przebiegać według określonego schematu.

Żywienie niemowląt – pierwsze stałe posiłki

Rozszerzanie diety niemowląt zwykle rozpoczyna się od jarzyn. Początkowo pokarmy powinny być starte lub zgniecione widelcem na papkę, którą maluszkom będzie zjeść. Najlepszymi warzywami do rozpoczęcia żywienia stałymi pokarmami jest marchew, ziemniak i dynia. Stopniowo możesz rozszerzać dietę o kolejne warzywa i przygotowywać z nich papki i zupki. Nieco starszemu dziecku można dać do rączki całą ugotowaną  marchewkę, którą maluszek będzie próbował zjeść delikatnie skrobiąc dziąsłami i pierwszymi ząbkami.

Na początku przygody ze stałymi pokarmami warto unikać warzyw, które mogą wywoływać u niemowląt wzdęcia. Wśród nich wymienić należy między innymi pora, cebulę, kapustę oraz warzywa strączkowe. Ostrożnie należy wprowadzać również warzywa, które mogą alergizować.

Pierwsze owoce w diecie niemowląt

Wśród owoców jako pierwsze w diecie niemowląt powinno pojawić się jabłko. Jednak ich dzienna dawka spożycia dla niemowląt nie powinna przekraczać 150 g. Przy wprowadzaniu kolejnych owoców uważaj na owoce alergizujące, np. truskawki.

Kleiki, kaszki i gluten

Kaszki wprowadzamy do diety dziecka po ukończeniu przez nie 6 miesiąca życia. Z glutenem natomiast sprawa nie wygląda tak prosto. Od lat toczą się bowiem zażarte dyskusje, kiedy powinien być wprowadzany do diety malucha. Dawniej sugerowano, że nie powinien pojawiać się przed 10 miesiącem życia, teraz mówi się raczej o 6 miesiącu.

Żywienie niemowląt – jajko i mięso

W diecie niemowlęcia mięso można podawać na zmianę z żółtkiem jajka. To drugie można dodać do diety już w 7 miesiącu życia. Mięso natomiast możesz zacząć wprowadzać począwszy od królika, kurczaka i indyka, a dopiero później można dołączyć wołowinę i cielęcinę.

Przy rozszerzaniu diety niemowląt powinnaś zwrócić szczególna uwagę na bezpieczeństwo maluszka. Tak małe dzieci mogą jeszcze mieć problemy z gryzieniem i połykaniem stałych pokarmów. Istnieje zatem ryzyko zakrztuszenia się. Rozszerzając dietę niemowlęcia powinnaś z kolei uważać na produkty alergizujące, które występują także wśród warzyw i owoców. Dobrze jeśli żywienie niemowlęcia i rozszerzanie jego diety prowadzone będzie zgodnie z zalecanym przez specjalistów schematem żywienia niemowląt.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge